ماشین آلات خط تولید خوراک دام و طیور

خط تولید خوراک دام و طیور

اهمیت و فواید روزافرون پلت برای حیوانات سبب گشت تا خط تولید خوراک دام و طیور از جایگاه ویژه ای در بین تولید کنندگان برخوردار گردد. از این رو در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در این زمینه و آگاهی کامل برای نقشه کارخانه خوراک دام  به روش پرس پلت را کسب کنید.

مراحل خط تولید خوراک فرآوری شده

_آسیاب: مواد اولیه با هدف خرد شدن و کاهش اندازه ذرات وارد دستگاه آسیاب می شوند که از مراحل اولیه و اساسی خط تولید محسوب می شود. کاهش در اندازه ذرات موجب افزایش سطح تماس با آنزیم گوارشی در بدن دام و طیور گشته و بر افزایش جذب مواد مغذی و بهبود مراحل بعدی خط تولید خوراک دام و طیور موثر می باشد. دستگاه آسیاب بر اساس نحوه عملکردی در دو نوع آسیاب چکشی و غلطکی با مزایا و معایب مختص خود به بازارهای ایران عرضه می گردد.

میکس مواد

به منظور حداکثر استفاده حیوان از مواد مغذی موجود در خوراک، رشد مطلبوب و کافی می بایست اجزا خوراکی به طور یکنواخت  و با نسبت های مشخص توسط دستگاه میکسر ترکیب شوند. میکسرها بر اساس نوع طراحی و ساخت خود به ۳ نوع میکسر عمودی، میکسر افقی  تقسیم بندی شده اند که از هریک با توجه به شرایط مکانی استفاده می گردد. میکسرهای عمودی در خط تولید خوراک دام و طیور برخلاف افقی، معمولا برای میکس جیره هایی با اجزا درشت علوفه ای، تفاله چغندر و… استفاده می گردند.

کاندیشنینگ و پلت

مواد میکس شده در این مرحله جهت پخت کامل وارد دستگاه کاندیشنر شده، و در آنجا بخار با فشار وارد کاندیشنر شده و سبب افزایش دما و رطوبت مواد خوراکی و در نهایت اعمال فرآیند می گردد. در ادامه مواد با عبور از فش.تو‌ار  رولر و دای خط تولید خوراک دام و طیور به شکل دلخواه در آمده و به اصلاح به شکل پلت شده از دستگاه خارج می شوند.

خنک کردن و بسته بندی

در سیستم های خنک کننده با عبور هوای سرد تر از دمای پلت و تبدیل رطوبت اضافه به بخار عمل خشک و سرد شدن پلت را انجام می دهند. کولرها بسته به طراحی کارخانه خوراک دام و طیور و فضای لازم برای راه اندازی در دو نوع عمودی و افقی طراحی شده اند که میزان کاهش دمای پلت  در هر یک بستگی به قطر پلت و زمان ماندگاری در کولر دارد. کولرهای افقی در خط تولید خوراک دام و طیور نسبت به عمودی به علت امکان خنک کردن پلت های حاوی چربی، ملاس و اوره زیاد بدون چسبندگی و ایجاد یکنواختی در تمام قسمت ها برتری یافته اند. در آخر پلت ها درون کیسه های مخصوص ریخته و بعد از لیبل زدن روانه بازار خواهند شد.

جمع بندی

بازرسی و نظارت بر خط تولید خوراک دام و طیور از نکات قابل توجه ای در این عرصه می باشد. از این رو کنترل مستمر خط تولید و حفظ راندمان تولیدی سبب افزایش شیب تند رشد اقتصادی خواهد شد. هزینه ی خط تولید خوراک پلت را می توانید از کارشناسان مجرب این شرکت جویا شوید.

امتیازدهی
امتیاز شما به این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.